Sezon zimowy w górach zrzesza wielu turystów, którzy chcą skosztować lokalnych specjałów, odpocząć, zwiedzić zimową stolicę Polski, a także eksplorować leśne tereny przykryte białym puchem podczas biegu. I o tym ostatnim będzie dzisiejszy wpis. Co należy mieć ze sobą podczas bezpiecznego, zimowego treningu w górach? No to biegiem po odpowiedź!
Każdy, kto kiedyś biegał zimą wie, że nawet najbardziej zaplanowany wypad w góry może skończyć się masą niespodzianek. I to nie tylko dla amatorów, ale także dla zaawansowanych biegaczy, miłośników gór. Z tego względu warto wiedzieć, jak bezpiecznie odkrywać góry zimą.
Domki w górach usytuowane są u podnóża gór. Z tego względu nie należy sprawdzać pogody w miejscu zakwaterowania, a warunki, jakie będą panować na szlaku. Warto mieć także na uwadze wiatr, który może znacząco przyśpieszyć potencjalne pogorszenie się pogody. Dlatego przed rozpoczęciem wyprawy najlepiej skontaktować się ze służbą ratownictwa górskiego (601 100 300) i dowiedzieć się, z jakimi warunkami przyjdzie się mierzyć i czy w ogóle wyjście danego dnia jest bezpieczne pod względem komunikatu lawinowego, mierzonego w skali od 1 do 5.
Udając się na biegową wyprawę, należy pamiętać, aby zaopatrzyć się w łatwe do spożycia węglowodany, np. batony energetyczne, suszone owoce czy tubki. Podczas biegania zimą organizm spala kalorie nie tylko ze względu na ruch, ale także, by utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała. Oczywiście ilość spożytego jedzenia będzie zależna od intensywności spędzonego czasu w górach.
Co również istotne, podczas pocenia się dochodzi do utraty mikroelementów oraz soli mineralnych, dlatego w kwestii nawodnienia należy pamiętać, aby mieć ze sobą wodę, a najlepiej napój izotoniczny. Może to być również płyn domowej roboty, czyli woda z miodem, cytryną i imbirem.
Wszystko zależy od wyprawy. Jeśli zdecydujemy się na noclegi w Chochołowie blisko term, może pokusić nas o zobaczenie także rejonów słowackich. O ile w razie wypadku na granicy naszego kraju pomoc służb ratunkowych jest bezpłatna (ze względu na płacenie podatków), to w razie incydentu u naszych sąsiadów Horská Záhranná Słužba będzie naliczana opłata od poszkodowanego.
Wybierając tanie noclegi blisko term Chochołów, aby za dnia zrobić trening, a wieczorem odpoczywać w prawie 3 tys. m2 wody, należy wyjść na bieg wcześnie rano. Po pierwsze pozwoli to na ominięcie wielu ludzi na popularnych szlakach, którzy ruszą nieco później. Po drugie zyska się tym więcej czasu na trening i robienie zdjęć - ciemno robi się już około godziny 15.
Decydując się na domki w górach należy mieć ze sobą odpowiednią odzież. Zwykłe ubrania nie będą tutaj wystarczające. Dodatkowe warstwy ochronne podczas biegania, telefon, raczki biegowe, a nawet stuptuty to niezbędne elementy dla bezpiecznego biegania zimą w górach. Jednak należy przemyśleć dokładnie zawartość plecaka, aby nie był za ciężki. Zbyt duża ilość akcesoriów może utrudniać trening.
Pokonywanie szlaków zimą jest trudniejsze niż latem. Śnieg może zakryć charakterystyczne miejsca bądź oznakowania na trasie, a wiatr zawiewać ślady. Dlatego bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem treningu zapoznać się z trasą, a podczas biegu mieć ze sobą mapę. Ponadto lepiej dać sobie większy limit czasowy, względem zdobywania górskich szczytów, ponieważ zimą ścieżki pokonuje się znacznie dłużej aniżeli latem.
Góry mają wiele do zaoferowania, jednak ważny jest przede wszystkim zdrowy rozsądek oraz znajomość swoich ograniczeń fizycznych, które przełożą się później na czas pokonywanej trasy. Niezależnie od tego, czy wakacje w górach odbędą się latem, czy zimą, zawsze należy stawiać bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Dzięki dzisiejszym poradom jest to możliwe. A po zakończonym treningu noclegi blisko term Chochołów okażą się nieocenionym wyborem ze względu na odpoczynek w największym saunarium na Podhalu.
Noclegi Chochołów to idealne miejsce na odpoczynek oraz trening przez cały rok!