Wycieczka w góry to wspaniały sposób na spędzenie urlopu, oferujący ekscytującą aktywność fizyczną oraz piękne widoki. Wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, żeby móc doświadczyć wszystkich atrakcji Tatr. Należy wybrać odpowiednie miejsce pobytu, takie jak noclegi w okolicach Term Chochołowskich, które pozwoli wypocząć, ale też będzie dobrą bazą wypadową na wycieczki.
Wyruszenie w góry to zawsze pewne wyzwanie, nawet przy okazji najłatwiejszych, spokojnych tras. Ważne jest, żeby odpowiednio się przygotować. W ten sposób będzie można bezpiecznie przebyć szlak i osiągnąć pełną satysfakcję.
Przede wszystkim należy dokładnie obmyślić wycieczkę i trzymać się tego planu. Schodzenie ze szlaku jest niebezpieczne zarówno dla środowiska górskiego, jak i dla nierozsądnych turystów, dlatego trzeba bezwzględnie podążać wyznaczoną trasą. Ważny jest odpowiedni ubiór, a także spakowanie potrzebnych rzeczy: prowiantu, apteczki, wody oraz dodatkowych, ciepłych ubrań.
Położona na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Jaskinia Mroźna jest często odwiedzana przez turystów przemierzających Dolinę Kościeliską. Dojście do niej nie jest szczególnie trudne, ale opiera się głównie na kamieniach, dlatego wchodzenie po deszczu może być niebezpieczne i wymagać szczególnej uwagi. Wejście trwa około pół godziny. Na miejscu można kupić bilet kosztujący pięć złotych.
Sama Jaskinia Mroźna ma niecałe 800 metrów długości, to pojedynczy korytarz z paroma komorami. W niektórych miejscach można zaobserwować stalagmity i stalaktyty. Trasa przez jaskinię jest wąska i niska, miejscami tak mocno, że trzeba poruszać się na kuckach. Lepiej nie zabierać do niej dużych plecaków i delikatnych bagaży. Niepotrzebne będą latarki, ponieważ Jaskinia Mroźna to jedyna w Tatrach jaskinia oświetlona sztucznym światłem.
Przejście przez Jaskinię Mroźną może zająć 15-20 minut. Zejście jest łatwe, schodzi się po drewnianych schodach z poręczą. Cała wycieczka do jaskini z Doliny Kościeliskiej zajmuje około godzinę. To krótka, ale interesująca wizualnie wyprawa. Zwiedzając Tatry warto się na nią zdecydować, żeby móc doświadczyć różnorodnego krajobrazu gór. To przyjazne, zielone stoki, góralskie domki na Podhalu, skaliste szczyty, a także wyżłobione przez wodę jaskinie.
Droga z Siwej Polany na Polanę Chochołowską to niezwykle popularna wśród turystów trasa. Jest łagodna i bezpieczna, dlatego może się na nią zdecydować każdy, nawet niedoświadczony wędrowiec. Co istotne, trasę można pokonać nie tylko pieszo, ale też rowerem lub specjalną kolejką. Nie trzeba mieć własnego pojazdu, rowery są dostępny do wypożyczenia na początku drogi. Jeśli bazą wypadową są noclegi w Chochołowie, cała wyprawa będzie prosta i szybka. To idealny szlak dla początkujących.
Szlak biegnie przez urokliwą, spokojną okolicę. To idealne miejsce na odetchnięcie i podziwianie pięknej natury Tatr. Całe przejście zajmuje niecałe dwie godziny. Na samej Polanie Chochołowskiej można odpocząć po spacerze, zjeść tradycyjnego oscypka i napić się żętycy, lokalnego specjału.
Punkt startowy najtrudniejszego szlaku w Tatrach. Dotarcie na Zawrat jest wymagające, ale wynagradza to pięknymi widokami z wysokości ponad 2000 m n.p.m., których nie doświadczy się na innych trasach.
Są dwie możliwości wejścia na przełęcz Zawrat: jedna to szlak z Doliny Gąsienicowej, a druga z Doliny Pięciu Stawów Polskich. Pierwsza jest trudna i nie poleca się jej początkującym. Obejmuje strome, niebezpieczne miejsca oraz wspinaczkę przy pomocy łańcuchów. Druga opcja jest znacznie spokojniejsza, nie wiedzie nad żadnymi przepaściami, łatwiej ją przejść. Nowicjusze powinni wybrać tę drogę. Jeśli do tej pory pobyt w Tatrach polegał na wygodnym siedzeniu w góralskich domkach w Zakopanem, ta trasa będzie mocnym sprawdzianem wytrzymałości. Doświadczeni wędrowcy mogą podjąć wyzwanie dotarcia na Zawrat w trudniejszy sposób.
Chochołów i Zakopane to doskonałe bazy wypadowe na górskie wycieczki. W okolicy można znaleźć zarówno spokojne, przyjazne trasy dla początkujących, jak i te wymagające, które ucieszą doświadczonych taterników.